Hollywood yıldızlarının Türkiye’deki sesiydi… Sungun Babacan hayatını kaybetti

Tom Hanks, John Travolta, Brad Pitt, Tom Cruise ve Mel Gibson gibi birbirinden ünlü isimlere sesiyle hayat veren Sungun Babacan‘dan acı haber geldi. Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi gören 63 yaşındaki seslendirme sanatçısı Sungun Babacan hayatını kaybetti.

Seslendirme sanatçısı Sungun Babacan 64 yaşında hayatını kaybetti. Babacan, Tom Cruise ve Tom Hanks’in yanı sıra Batman, Süpermen gibi birçok sinema filminin ve reklamın seslendirmesini de yapmıştı. Babacan bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu.

SUNGUN BABACAN KİMDİR?


Meslek yaşamına Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)’nda seslendirme yaparak başlamıştır. 1980’li yılların ortalarında TRT’de Cumartesiden Cumartesiye adlı programın sunuculuğunu yaptı. Birçok sinema filmi ve dizide ünlü oyuncuların seslendirmesini yapan Sungun Babacan, uzun yıllar çeviri ve seslendirme yönetmenliği yapmıştır.

İki büyük kuruluşun kurumsal sesi olmasının yanı sıra halen televizyon filmleri ve çoğunlukla reklam seslendirmesi yapmaktadır. Aynı zamanda Riot Games’in yayıncılığını ve yapımcılığını üstlendiği League of Legends adlı oyunda Lucian isimli şampiyonu seslendirmiştir.

Eskiden Evim Şahane’de dış ses iken, şimdi Güle Güle Oturun programında aynı şekilde devam etmektedir. Dublaj konusunda dersler vermektedir.

Haberi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.